Żelazo jest ważnym składnikiem diety (odpowiedzialnym za produkcję czerwonych krwinek i wspierającym pracę układu odpornościowego), o czym pisałam już tutaj.
Na niedobory żelaza narażone są nastolatki, kobiety ciężarne i niemowlaki. Zbyt mała ilość żelaza w diecie może doprowadzić do częstych infekcji, krwotoków, występowania stanów zapalnych i anemii. Anemia wiąże się ze spadkiem poziomu koncentracji, sprawności fizycznej i zwiększoną podatnością organizmu na infekcje.*
Na szczęście, żelazo występuje w wielu produktach spożywczych, dlatego odpowiednio zbilansowana dieta, dostarczy nam (i naszym dzieciom) wszystkich witamin i minerałów.
Dużo lepiej sięgać po produkty pochodzenia zwierzęcego, np. wątróbkę, które mają wysoce przyswajalne, biodostępne żelazo hemowe, które lepiej się wchłonie. Jednak produkty roślinne, np. amarantus, również są dobrym źródłem żelaza. A że jest to żelazo niehemowe, które jest znacznie słabiej przyswajalne, dlatego trzeba tę przyswajalność poprawić, spożywając je z produktami bogatymi w witaminę C lub betakaroten. Stąd też dzisiejszy przepis na gofry z buraka i amarantusa, które dostarczą nam żelaza i witaminy C jednocześnie.
Gofry z buraka i amarantusa
Czego potrzebujemy? (2 sztuki)
– 1 ugotowany burak
– 1 jajko
– 30 g ekspandowanego amarantusa (dostępny np. w Rossmannie)
– 1 łyżka soku z cytryny
– szczypta majeranku
– do natłuszczenia gofrownicy: olej kokosowy nierafinowany
– do podania: gotowany burak, twaróg, domowa konfitura
Gofry z buraka i amarantusa
Jak przygotowujemy?
Buraka gotujemy w łupinie aż będzie miękki (ok 45-60 min). Czekamy aż przestygnie i ściągamy skórę.
Warzywo ścieramy na drobnych oczkach tarki, podobnie jakbyśmy robili ćwikłę do obiadu. Dorzucamy jajko, sok z cytryny, majeranek i dokładnie łączymy składniki.
Kolejne dodajemy ekspandowany amarantus i mieszamy całość. Czekamy aż amarantus napęcznieje i z łatwością połączy się z resztą składników.
Gofrownicę smarujemy odrobiną oleju kokosowego i włączamy urządzenie. Kiedy się nagrzeje, rozdzielamy masę na foremki i zapiekamy przez 2-3 minuty.
Z podanej porcji otrzymujemy 2 duże gofry, które podajemy z gotowanym burakiem, twarogiem i domową konfiturą lub innymi, ulubionymi dodatkami.
Porcja ze zdjęcia ma jakieś 190 kcal, T: 6 g, W: 21 g i B: 11 g. Smacznego!
*IZZ, Normy żywienia dla populacji Polski, https://ncez.pl/upload/normy-net-3393.pdf
Zobacz również
Takiego przepisu na gofra jeszcze nie widziałem. Burak i amarantus na pierwszy rzut oka brzmi dość dziwnie ale nie raz już się przekonałem, żeby najpierw spróbować a potem oceniać. Czasami nieoczywiste smaki potrafią naprawdę zaskoczyć 🙂
Tak, chodziło o zapewnienie dobrej dawki żelaza tym, którzy nie przepadają za wątróbką. 😀