W Boże Narodzenie, przy wspólnym stole, zasiądą również najmłodsi członkowie rodziny. Co z nimi zrobić, kiedy uporczywie będą wskazywać paluszkiem na karpatkę/makowca/sernika? Zająć maluchy zabawą, zignorować czy podzielić się słodkościami? Najlepiej zaproponować im alternatywę, czyli kakaowe pierniczki dla dzieci, przygotowane na bazie banana i marchewki, bez dodatku cukru czy substancji słodzących.

Dlaczego podawanie dzieciom cukru, zwłaszcza takim, które nie ukończyły drugiego roku życia, to nie najlepszy pomysł? Mamy około 1000 dni (tzw. window of opportunity), liczone od dnia zapłodnienia aż do drugich urodzin naszego dziecka, kiedy możemy stworzyć mu optymalne warunki do zdrowego rozwoju, wzrostu, a co najważniejsze prawidłowego rozwijania się mózgu. Mózg malucha, żeby w pełni wykorzystać swój potencjał, potrzebuje składników odżywczych, minerałów i witamin, zwłaszcza żelaza, cynku, kwasu foliowego, witaminy A, B6 i B12.*

W wytycznych o Żywieniu niemowlaków i małych dzieci, przygotowanych dla studentów medycyny i pracowników służby zdrowia, Światowa Organizacja Zdrowia zaznacza, że:

“Cukier jest skoncentrowanym źródłem energii, ale nie zawiera żadnych składników odżywczych. Może niszczyć dziecięce zęby i prowadzić do nadwagi, i otyłości. Cukier oraz słodkie napoje, powinny być unikane, ponieważ powodują u dzieci zmniejszenie apetytu na bardziej odżywcze pokarmy.”

To raz. Nasze dzieci chętniej sięgają po słodkie produkty, bo taka jest ich naturalna preferencja. Znają słodki smak od zawsze (w końcu mleko matki zawiera cukier mleczny) i bardzo go lubią. Dlatego chęć na spróbowanie biszkopta zawsze wyprzedzi chęć na rybę po grecku. A w biszkopcie na próżno szukać witamin czy minerałów. Natomiast, po zjedzeniu biszkopta, dziecięce brzuszki będą już na tyle pełne, że odmówią skosztowania kolejnych (wytrawnych) potraw.

Dwa: nie podajemy dzieciom cukru, bo chcemy żeby miały szansę poznać prawdziwe smaki. Takie, które występują naturalnie w przyrodzie. Chcemy, żeby wiedziały, jak naprawdę smakuje pomarańcza, a nie gazowany napój pomarańczowy, jak smakuje truskawka, a nie galaretka truskawkowa, jak smakuje pomidor, a nie ketchup czy sos pomidorowy w słoiku (wszystkie wyżej wymienione produkty mają w składzie cukier – sami sprawdźcie).

Trzy: cukier uzależnia. Badania prowadzone na zwierzętach, pokazały, że cukier spełnia więcej wymagań niż to konieczne, żeby zaklasyfikować go do substancji uzależniającej. Spożycie produktów, które zawierają cukry dodane powoduje podobny mechanizm, co zażywanie narkotyków: m. in. objadanie się, występowanie głodu, rosnąca tolerancja, efekty opioidowe. Uzależnienie od cukru wydaje się zależeć od uwalniania się naturalnych, endogennych opioidów. Badania pokazują, że zarówno zwierzęta jak i ludzie podobnie reagują na uzależnienie od narkotyków i cukru, biorąc pod uwagę ich zachowanie i aktywność mózgu.**

Podsumowując:

  1. Cukier to puste kalorie, które pełnią rolę sztucznego zapychacza, dając złudne poczucie sytości.
  2. Dodawanie cukru do sklepowych, gotowych produktów jest powszechne, dlatego trudno znaleźć takie, które go nie zawierają. Lepiej wybierać te, które się urodziły lub urosły i zawierają tylko naturalnie występujące cukry.
  3. Cukier uzależnia, a jego spożywanie uruchamia w mózgu podobne mechanizmy jak przy zażywaniu narkotyków. Im później włączymy go do diety naszych dzieci, tym lepiej.
Kakaowe pierniczki dla dzieci

Czego potrzebujemy? (8 sztuk)
– 1 banan
– 1 marchewka
– 1 jajko
– 1 łyżka mąki kokosowej (15 g)
– 1 łyżeczka oleju kokosowego (5 g)
– szczypta gorzkiego kakao
– szczypta przyprawy piernikowej (bez cukru)
– 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
– 1 łyżeczka soku z cytryny

Kakaowe pierniczki dla dzieci

Jak przygotowujemy?

Zaczynamy od przygotowania domowej przyprawy piernikowej (sklepowa, popularna saszetka się nie nadaje, bo na pierwszym miejscu ma w składzie cukier). Potrzebne składniki są w przepisie na Piernik gryczany z powidłami śliwkowymi.

Marchewkę gotujemy do miękkości. Obieramy ze skórki i przekładamy do blendera. Dorzucamy dojrzałego banan i blendujemy całość na gładką masę. Dodajemy jajko, mąkę kokosową, sodę, olej kokosowy, kakao i domową przyprawę piernikową. Mieszamy. Na końcu dolewamy sok z cytryny.
Zagniatamy ciasto i wkładamy do lodówki na 4 h lub zamrażarki na 30 min.
Potem rozgrzewamy piekarnik do 180 stopni (opcja pieczenia góra -dół).
Wyjmujemy gotowe ciasto i odrywamy po kawałku, który następnie rozwałkowujemy. Z ciasta wykrawamy pierniczki w ulubionym kształcie.
Pieczemy przez 15 min.

Kakaowe pierniczki dla dzieci

Kcal: 49 / sztukę, T: 1,5g, W: 5 g, B: 1,2 g.

 

Zobacz również:

BLW pierwsze posiłki – podsumowanie

 

*Unicef, The first 1,000 days of life: The brain’s window of opportunity, https://www.unicef-irc.org/article/958-the-first-1000-days-of-life-the-brains-window-of-opportunity.html
**Saint Luke’s Mid America Heart Institute, Kansas, USA, La-hey Health and the Wilson Institute of Neurobiology, Burlington, USA, Sugar addiction: is it real? A narrative review., https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28835408