Jak nie dodasz cukru to Ci się zepsuje! Odkręcisz wieczko, zobaczysz pleśń i wszystko pójdzie na marne! – ile razy już to słyszałam. Trochę prawdy w tym jest, zarówno cukier jak i sól są świetnymi konserwantami, ale próbować zawsze można. Rok temu tak próbowałam. Zrobiłam mus z jabłek i gruszek, bez cukru, ale z sokiem z cytryny. Ostatni słoik otworzyłam całkiem niedawno. I co? Zero pleśni. Żaden z moich przetworów nie poszedł na straty. Dlatego postanowiłam poeksperymentować z innymi owocami. W tym roku na pierwszy ogień poszła konfitura z moreli bez cukru.

Dlaczego sok z cytryny może być równie dobrym konserwantem? Bo zawiera kwas askorbinowy. W cytrynie, która waży 100 g, znajduje się od 40 do 60 mg witaminy C, która ma silne działanie przeciwutleniające i redukujące. Dzięki niej blokowane są reakcje utleniania i produkty spożywcze są dużo bardziej trwałe. Kwas askorbinowy zapobiega też przed występowaniem zmian chemicznych, m. in. w owocach i warzywach oraz, zrobionych z nich, konfiturach. Jest dobrym, naturalnym konserwantem.Również syntetyczny kwas askorbinowy, dodawany w trakcie przemysłowej produkcji, ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie, bo działa dokładnie tak samo jak naturalnie występująca witamina C.*

Konfitura z moreli bez cukru

Czego potrzebujemy? (9-10 słoików)
– 3 kg moreli
– 2 cytryny

Konfitura z moreli bez cukru

Jak przygotowujemy?
Morele dokładnie myjemy pod bieżącą wodą. Jeżeli przyrządzamy konfiturę z owoców niewiadomego pochodzenia to możemy zastosować kąpiel w wodzie z octem jabłkowym, o której pisałam tutaj.
Morele kroimy na ćwiartki, pozbywamy się pestek i wrzucamy do garnka z grubym dnem. Owoce zalewamy sokiem wyciśniętym z dwóch dużych cytryn.
Najpierw dusimy na dużym ogniu, a kiedy konfitura z moreli zacznie bulgotać to zmniejszamy ogień. Gotujemy około 30-45 min do uzyskania odpowiedniej konsystencji. Zostawiamy do przestygnięcia i całość blendujemy, żeby rozdrobnić pozostałe skórki.
Gotową konfiturę przelewamy do słoików (u mnie 250-300 ml), zakręcamy i pasteryzujemy na sucho, czyli wkładamy do piekarnika rozgrzanego do 120 stopni na 30-40 min.
Potem wyjmujemy i ustawiamy na blacie do góry dnem, żeby wieczka dobrze się zassały.

Konfitura z moreli bez cukru

I gotowe! Cały słoik konfitury z moreli bez cukru ma jakieś 170 kcal, T: 0,5 g,  W: 34 g i B: 3 g. Smacznego!

*K. Janda, M. Kasprzak, J. Wolska, Witamina C – budowa, właściwości, funkcje i występowanie, Pom J Life Sci 2015, 61, 4, 419–425