Która kaszka jest najlepsza? – wiele razy słyszałam to pytanie. W trakcie warsztatów z rodzicami, które prowadzę w Szkole rodzenia Na Cichej, często pojawiają się prośby o polecenie konkretnego producenta kaszek dla niemowlaków. A ja uparcie powtarzam: Żadnej nie polecam. Dlaczego?

Która kaszka jest najlepsza? – Skład popularnych kaszek.

Skład większości kaszek, które są dostępne na rynku, zostawia wiele do życzenia, bo zawierają cukier, w postaci glukozy, fruktozy, maltodekstryny, sacharozy albo syropu glukozo-fruktozowego. Nie polecam żadnej z kaszek, które mają jeden z powyższych składników, bo nawet najmniejsze ilości cukru nie powinny  znaleźć się w diecie niemowlaka ze względu na kształtowanie odpowiednich zwyczajów żywieniowych i ryzyko występowania chorób dietozależnych w przyszłości.

Powinniśmy unikać również kaszek, które zawierają olej palmowy czy sztuczne aromaty.

Która kaszka jest najlepsza? – Kaszki z czystym składem.

Kiedy odstawiałam Kajtka od piersi, miałam taki moment, że chciałam kupić mu kaszkę. Pomyślałam, że będzie to dobry i szybki posiłek nocny, który pozwoli mi łagodnie przejść przez cały proces zakończenia kp. Chciałam, żeby kaszka była neutralna w smaku, pozbawiona cukru, aromatów i dodatków. Znalazłam kilka produktów, które spełniały moje oczekiwania, np.

HOLLE, Kaszka jaglana pełnoziarnista bezmleczna bez glutenu

Skład: Pełnoziarnista mąka jaglana* 100%, witamina B1 (zawartość witaminy zgodna z prawem).
* produkt rolnictwa ekologicznego

Cena: 11,99 zł za 250 g (czyli 10 porcji to 1,2 zł/1 porcję)

I wtedy mnie olśniło. Czym różni się kaszka dla niemowlaków od zwykłej mąki? Dla porównania:

Bio Raj, MĄKA JAGLANA BIO 500 g

Skład: mąka jaglana* 100% (*certyfikowany składnik ekologiczny)

Cena: 6,91 zł za 500 g (czyli 20 porcji to 0,34 zł/1 porcję)

W obu przypadkach, podamy dziecku mąkę rozdrobnioną z wodą. Natomiast za kaszkę zapłacimy 3,5 razy więcej. Jest w niej dodatek tiaminy (witaminy B1), to fakt. W 100 g sypkiego produktu znajduje się 1,285 mg tiaminy. Dla porównania, w 100 g mąki jaglanej znajdziemy 0,73 mg tiaminy.*

Witamina B1 nie należy do grupy składników, które występują u małych dzieci w niedostatecznej ilości. Głównie dlatego, że witaminy z grupy B znajdują się w produktach zbożowych, których mamy w domu pod dostatkiem.

Która kaszka jest najlepsza? – Niedobory u maluchów.

W 2016 roku Instytut Matki i Dziecka przeprowadził Kompleksową ocenę sposobu żywienia dzieci w wieku
od 5. do 36. miesiąca życia, z której wynikało, że:

  • 75% niemowlaków nie otrzymuje odpowiedniej ilości witaminy D
  • 30% niemowlaków otrzymuje posiłki z dodatkiem soli
  • 75% dzieci po 1. roku życia je zbyt duże ilości cukru
  • 94% dzieci po 1. roku życia nie otrzymuje odpowiedniej ilości witaminy D
  • 42% dzieci ma niedobory wapnia w diecie.

W poradniku Żywienie niemowląt i małych dzieci pojawia się też informacja o rozważeniu suplementacji żelazem, prowadzonej zgodnej z zaleceniami lekarza, u maluchów z grupy ryzyka, czyli wcześniaków, niemowlaków z niską masą urodzeniową (2 – 2,5 kg), maluchów z ciąży mnogich oraz takich, których mamy, będąc w ciąży, chorowały  na anemię.

Zatem, zależy nam na tym, aby dostarczyć niemowlakom i małym dzieciom odpowiednią ilość witaminy D, wapnia i żelaza. Czy koniecznie musimy skorzystać z kaszek, które są wzbogacane w te składniki?

Która kaszka jest najlepsza? – Dobra nasza kasza.

A gdyby tak, zamiast ekspresowych kaszek, podawać dzieciom płatki owsiane, kaszę jaglaną, gryczaną, komosę ryżową i amarantus? Zobaczmy, co się w nich kryje…

Zawartość składników w 100 g produktuKasza jaglanaKasza gryczanaKasza owsianaKomosa ryżowa
Wapń8 mg 17 mg54 mg47 mg
Żelazo 3,01 mg2,47 mg4,73 mg4,57 mg
Witamina D0 µg0 µg0 µg0 µg
Cena3-6 zł / 0,5 kg3-7 zł / 0,5 kg6-9 zł / 0,5 kg6-12 zł / 0,5 kg
Opracowanie własne na podstawie Odzywianie.info.pl

Dla porównania, zerknijmy na skład kaszki wzbogaconej w te składniki odżywcze.

Humana, kaszka bezmleczna, gryczana

Skład: Mąka gryczana (99%), węglan wapnia, mieszanina witamin: witamina C, niacyna, witamina E, kwas pantotenowy, ryboflawina, witamina B6, tiamina, witamina A, kwas foliowy, biotyna, witamina K, witamina D, witamina B12, glukonian cynku, pirofosforan żelaza.

Cena: 11,99 zł za 200 g

Zawartość składników w 100 g produktuHumana, kaszka bezmleczna, gryczana
Wapń 160 mg
Żelazo 6,5 mg
Witamina D7,5 mg
Witamina C40 mg
Opracowanie własne na podstawie: doz.pl

Tak, kaszka wzbogacana ma wyższą zawartość witamin i minerałów niż zwykłe kasze. Nie ma tutaj, o czym dyskutować. To teraz porównajmy gotowe posiłki.

Idąc za namową producenta:

przygotowanie prawidłowej porcji dla niemowląt zdrowych karmionych piersią: 19 g Humana Kaszka bezmleczna gryczana (ok. 2 łyżki) + 160 ml wody = porcja ok. 175 g

W drugim wariancie:

możemy ugotować 19 g komosy ryżowej na 160 g mleka krowiego o 3,2 % zawartości tłuszczu. Gotową komosę ryżową możemy podać ze świeżymi malinami.

Zawartość składników w jednej porcjiPorcja kaszki gryczanejPorcja komosy ryżowej na mleku
Wapń30,4 mg8,9 mg (komosa) + 208 mg (mleko) = 216,9 mg
Żelazo1,2 mg0,9 mg (komosa) + 0,17 mg (mleko) = 1,07 mg
Witamina D1,4 mg0 mg
Opracowanie własne na podstawie: doz.pl oraz fat-or-not.pl

Widzicie różnice? Kaszka gryczana wzbogacona w wapń ma niższą zawartość wapnia niż komosa ryżowa przygotowana na mleku. Zawartość żelaza w obydwu porcjach jest zbliżona. Brakuje witaminy D, ale suplementacja witaminą D jest zalecana przez cały rok do końca 12. m. ż., więc możemy założyć, że Wasze niemowlaki i tak ją otrzymają.

Która kaszka jest najlepsza? – Smak.

Na koniec muszę wspomnieć jeszcze o jednym, bardzo ważnym aspekcie – smaku. Czy mieliście okazję spróbować niemowlęcej kaszki? Jeżeli nie to pewnie umiecie sobie wyobrazić, jak smakuje mąka wymieszana z wodą?
O przepraszam, mąka o smaku malinowym, truskawkowym lub bananowym. Sztuczny aromat jest mocno wyczuwalny.
Czy chcielibyście zaczynać każdy dzień od jedzenia papki, która zapachem i kolorem udaje smak malinowy? Osobiście wolałabym zjeść prawdziwą kaszę, ugotowaną na wodzie czy mleku z dodatkiem prawdziwych malin. Wasze maluchy też by wolały.

Która kaszka jest najlepsza? – Podsumowanie.

Producenci jasno informują, że kaszka jest dietetycznym środkiem spożywczym specjalnego przeznaczenia medycznego. Jest przeznaczona dla niemowlaków, więc jak większość produktów dla dzieci, jest droga.

Kaszki nie są niezbędnym produktem w diecie maluchów, ale są szybkim i łatwym sposobem na przygotowanie posiłku. Całe zapotrzebowanie na składniki odżywcze możemy pokryć, tak samo dobrze, proponując dzieciom urozmaiconą dietę.

Podawanie kaszki na każde śniadanie utrudnia proces nauki różnorodności w odżywianiu. Jedząc kaszkę o smaku bananowym, niemowlak nie ma możliwości poznania smaku, zapachu, koloru i tekstury banana.

Własnoręczne przygotowanie posiłków jest tańsze i ułatwia proces przyłączania niemowlaka do wspólnego stołu. Koniec końców, chcemy żeby nasze dziecko jadło z nami owsiankę na śniadanie, a nie przygotowywało sobie ekspresową kaszkę aż do skończenia liceum.

Która kaszka jest najlepsza

 

Zobacz również:

BLW pierwsze posiłki – podsumowanie

 

 

*Targroch, Mąka jaglana, https://targroch.pl/pl/maki-i-platki/144-985-maka-jaglana.html