Pokrzywa, dla większości z nas, jest chwastem, który, nieproszony, rozsiewa się po łąkach i lasach. Jak ognia, unikamy kontaktu z parzącymi włoskami rośliny i pewnie niewielu śmiałków chciałoby nabawić się bąbli, przy jej zrywaniu. A szkoda! Bo jako zioło zawiera dużo witamin i kwasów organicznych, a zatem ma szerokie zastosowanie w ziołolecznictwie i medycynie. Okazuje się, że pokrzywa sprawdza się też w walce z uczuleniami, dlatego dołączyła do mojej domowej apteczki i grupy produktów Naturalne sposoby na alergie.

W mojej apteczce jest też tymianek (więcej info tutajoraz kurkuma (tutaj).

Pokrzywa – zastosowanie

W starożytności roślina miała zastosowanie i w kuchni, i w apteczce. Używano jej na równi z innym warzywami, a do tego zalecano spożywanie mieszanki wina rodzynkowego z nasieniem pokrzywy dla pobudzenia libido.
W czasach późniejszych, od XII wieku, pokrzywę stosowano we włókiennictwie, tworząc z niej płótno do przesiewania mąki,  a w XVII wieku również tkaninę na ubrania.
Obecnie, na niektórych obszarach, nadal jest używana do wyrabiania lin, grubych materiałów, a także sieci rybackich.*

Pokrzywa – właściwości

Zioło możemy spotkać na ziemiach bogatych w sole mineralne, dlatego też znajdziemy je w korzeniach. W liściach jest dużo chlorofilu oraz kwasów organicznych, jak mrówkowy, masłowy, glicerowy, octowy czy krzemowy. W roślinie znajdziemy też liczne witaminy: A, B2, C, E i K oraz pierwiastki jak wapń, żelazo, magnez czy krzem i sole mineralne.*
Herbata z pokrzywy jest polecana kobietom w ciąży, które unikają jedzenia podrobów czy czerwonego mięsa, a chcą zapewnić sobie odpowiednią podaż żelaza.
Pokrzywa wspomaga proces wydalania szkodliwych substancji z organizmu oraz usprawnia proces przemiany materii. Wpływa na budowanie odporności, zwłaszcza na infekcje. A co najważniejsze, zwiększa poziom hemoglobiny we krwi, podnosi liczbę czerwonych krwinek.*

Naturalne sposoby na alergie – pokrzywa

A jak to jest z alergiami? Otóż, badania in vitro, pokazują, że ekstrakt z pokrzywy hamuje stany zapalne, które powodują objawy sezonowych alergii. W roślinie znaleziono bioaktywne substancje, hamujące alergiczny nieżyt nosa (zwany też katarem siennym). W latach 80-tych, przeprowadzono badania, w których 57% pacjentów stwierdziło, że pokrzywa jest skuteczna w walce z alergiami, z kolei 48% pacjentów orzekło, że jest skuteczniejsza w porównaniu do leków, które przyjmują.**

Sok z pokrzywy – jak przygotować?

Najlepiej wykorzystać świeżo zerwane rośliny, łodygi łącznie z liśćmi, a przed użyciem jedynie umyć je pod bieżącą wodą. Do produkcji soku najlepiej sprawdziłaby się wyciskarka wolnoobrotowa, ale zapewniam Was, że mocny blender też da radę. Ważne, żeby rzeczywiście był mocny, przez włókna obecne w łodygach.
Ja używam blendera kielichowego, w którym umieszczam pęk pokrzyw, zalewam wodą ponad ich poziom i blenduję przez kilka minut aż do uzyskania  jednolitej konystencji. Później wkładam pojemnik z gotową miksturą do lodówki na 1-2 godziny, a po tym czasie, przelewam sok przez gazę, prosto do karafki. Taki sok stoi w zamknięty w lodówce przez 3-4 dni, a codziennie rano już-mąż dostaje swoją porcję, żeby walczyć z uporczywym kichaniem i katarem siennym, który niestety powrócił po naszej przeprowadzce do Polski.

Naturalne sposoby na alergie – efekty

Kuracja już-męża trwa jakieś dwa tygodnie. To pewnie za krótki okres czasu, by mówić o pozytywnych skutkach picia soku z pokrzywy. Zwłaszcza, że przy alergii, ogromną rolę odgrywa pogoda. Katar sienny jest najbardziej uciążliwy w słoneczne dni, za to deszcz spłukuje pyłki, dlatego alergicy mogą wtedy odetchnąć z ulgą.
Natomiast oboje zauważyliśmy znaczną poprawę, przede wszystkim w ilości zużywanych chusteczek. 😀 Już-mąż twierdzi, że częstotliwość kichania się zmniejszyła, a katar już mu tak nie dokucza.
Dodatkowo, ograniczył przebywanie na zewnątrz między 7-8 i 19-20, bo podobno wtedy stężenie pyłków jest największe i to też zdecydowanie poprawiło jego samopoczucie. Zobaczymy, co będzie dalej.

naturalne sposoby na alergie

*Zioła czynią cuda, Andrzej Skarżyński, Wyd. Comes, 1994
**Stinging Nettle: the Bad, the Good, the Unknown, Dennis J. Baumgardner, MD, Jan 2016, https://digitalrepository.aurorahealthcare.org/cgi/viewcontent.cgi?article=1216&context=jpcrr