Przyzwyczailiśmy się do tego, że papier toaletowy musi być śnieżnobiały i miękki (niczym jedwab), dlatego w miejscach publicznych na widok szarej, twardej rolki robimy niezadowoloną minę. Czy słusznie? O tym, że istnieją niewybielane chlorem podpaski, powiedziała mi znajoma. To było jeszcze na długo przed tym, zanim zaszłam w ciążę i wróciłam do Polski. Okazało się, że są one dostępne w jednym z moich ulubionych brytyjskich sklepów ze zdrową żywnością, Holland&Barrett. Na dziale z kosmetykami zobaczyłam markę Gift Wellness, oferującą produkty bez chloru i szkodliwych substancji chemicznych, do tego hipoalergiczne, naturalne i oddychające. Okazało się też, że producentów jest znacznie więcej, zaczynając od Natracare (organiczna bawełna, wolne od chloru, plastiku, biodegradowalne), a kończąc na Organyc (organiczna bawełna, bez materiałów syntetycznych, bez celulozy, bez SAPów, wybielane nadtlenkiem wodoru).

Niewybielane chlorem – dlaczego takie ważne?

Chlor jest halogenem o podobnej budowie do jodu i fluoru.
Pierwiastek ten jest używany do odkażania, wybielania oraz oczyszczania wody. Dodatkowo znajduje zastosowanie w produkcji m.in. rozpuszczalników, farb i papieru.
Eksperymenty prowadzone na zwierzętach pokazały, że chlor hamuje wydzielanie hormonów tarczycy.*

Co więcej, w Quebecu, w Kanadzie badano związek między występowaniem niedoczynności tarczycy u noworodków na obszarach, gdzie woda pitna była dezynfekowana dwutlenku chloru. W badaniach nie wykazano zwiększonej liczby noworodków z niedoczynnością tarczycy, ale okazało się, że TSH u noworodków z niską masą urodzeniową było podwyższone.**

Jak się domyślacie, używanie produktów, które ściśle przylegają do nagiego ciała, ułatwia przedostawanie się ich składników do wewnątrz. Nie mam w zwyczaju popijania ani rozpuszczalników, ani zawartości puszek z farbą, a przecież chlor jest używany do ich produkcji. Dlatego wybieram produkty, które nie są nim wybielane.

Niewybielane chlorem podpaski – Masmi

W Polsce trafiłam na produkty hiszpańskiej firmy Masmi. Podpaski są wykonane z organicznej bawełny, niewybielanej chlorem, są pozbawione perfum, celulozy, dioksyn, dzięki czemu nie uczulają i nie powodują podrażnień. Do tego są również biodegradowalne. Opakowanie podpasek kosztuje 16,99 zł. W przeliczeniu, wychodzi 1,69 zł za sztukę. Drogo. W porównaniu do popularnych podpasek prawie 3 razy drożej. Ale co zrobić?

Gama oferowanych produktów jest naprawdę szeroka. Zaczynając od płatków kosmetycznych, przez podkłady poporodowe, a kończąc na wkładkach laktacyjnych. U mnie sprawdziły się idealnie, najpierw na porodówce, a później już w domu. Zamówienia robiłam hurtowo, najczęściej w internetowej Aptece Gemini. Wiadomo, w błogosławionym stanie, dostawa do domu jest luksusem, na który trzeba sobie pozwolić.

Niewybielane chlorem pampersy – Bambiboo

Skoro sama zrezygnowałam ze standardowych podpasek, było dla mnie oczywiste, że dla mojego małego chłopaka też muszę znaleźć coś odpowiedniego. Długo porównywałam dostępne w sklepach stacjonarnych i internetowych ekologiczne pieluchy. Poza składem, ważna dla mnie była również ich cena. Nie ma się, co czarować. U noworodka pieluchę zmienia się kilkanaście razy na dobę i naprawdę można pójść z torbami. 😀
W efekcie stanęło na pieluchach Bambiboo, dostępnych w drogeriach Rossmann. Obecnie jestem na etapie używania najmniejszych z serii. W opakowaniu znajdziemy 26 sztuk, za które zapłacimy 24,99 zł. Wychodzi 0,96 zł za sztukę. Porównując z popularnymi pieluchami, wychodzi 2 razy drożej, ale dzięki temu dostajemy pieluchę hipoalergiczną, naturalną, biodegradowalną, wykonaną w 100% z włókna bambusowego. Dla mnie warto.

Bambiboo – dlaczego warto kupować?
  • Posiadają warstwę z naturalnym aloesem chroniącym skórę dziecka.

Tak, ale nie oznacza to, że cała pieluszka pachnie jak napój aloesowy z azjatyckiej knajpy. Zapach jest delikatny, ledwo wyczuwalny, przyjemny.

  • Nie zawierają szkodliwej chemii (bez lateksu, chloru, PCV, TBT, perfum, przeciwutleniaczy i konserwantów).

Różnicę widać przed wszystkim w kolorze pieluszki, która nie jest śnieżnobiała, ale lekko kremowa, co zdecydowanie świadczy o niewybielaniu chlorem.

  • Elastyczny ściągacz oraz falbanki 3D zapewniają szczelność i wygodę użytkowania, a dzięki bocznym skrzydełkom idealnie się dopasowują.

Prawda, falbanki stanowią świetne zabezpieczenie, które przydaje się w trakcie 4 trymestru ciąży, czyli pierwszych 3 miesięcy życia dziecka. U niemowlaka, układ pokarmowy jest nierozwinięty, dlatego często pojawiają się luźne kupy, zwłaszcza przy karmieniu piersią. Falbanki sprawiają, że zawartość nie wypływa na zewnątrz. 😀

  • Mają wygodny wskaźnik wilgotności, dzięki któremu wiadomo, czy już czas na zmianę pieluszki.

Bardzo pomocna sprawa, zwłaszcza dla niedoświadczonych rodziców. Kiedy pieluszka staje się mokra, pasek z żółtego, barwi się na niebiesko. Wtedy wystarczy jedynie odpięcie guzika w śpioszkach, żeby przekonać się, że czas na zmianę.

  • Odprowadzają wilgoć na zewnątrz i utrzymują ją z dala od skóry dziecka.

To za sprawą włókna bambusowego, które zapewnia swobodny przepływ powietrza i zapewnia uczucie suchości u dziecka. U nas świetnie się sprawdza. Korzystając z tradycyjnej tetrowej pieluchy, nasz maluch każdorazowo wpadał w dziki szał, kiedy lekko ją zmoczył. Podobna sytuacji nigdy nie miała miejsca, kiedy miał na sobie pieluszki Bambiboo.

  • Są jedwabiście miękkie, antybakteryjne i oddychające.***

Dla mnie najciekawsze jest to, że pieluszki Bambiboo nadają się do kompostowania. Z mokrej pieluszki wystarczy pozbyć się rzepów zapinających oraz taśmy z logo i można wyrzucić ją na kompost. Proces rozkładu potrwa od kilku do kilkunastu miesięcy, ale po tym czasie, możemy używać ich do nawożenia niejadalnych roślin w ogrodzie.
Nawet jeśli nie skorzystamy z tej opcji, przynajmniej przyczynimy się do zredukowania odpadów, które trafiają na wysypiska śmieci. Osobiście wolę używać czegoś, co rozkłada się kilkanaście miesięcy, a nie 1000 lat.
Dzięki temu jestem bardziej eko!

niewybielane chlorem

*Dr S. Cabot, M. Jasińska, Leczenie chorób tarczycy. Holistyczne metody poprawy pracy tarczycy,Wyd. MADA, 2009
**Arch Environ Health, Thyroid function of newborns and exposure to chlorine dioxide by products, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16599006
***https://bambiboo.eu/index.html#pieluszki-bambiboo