Oficjalnie rozpoczęłam świąteczne przygotowania! Od dzisiaj na blogu będą pojawiać się zdrowe przepisy, które mogą powędrować zarówno na wigilijny stół jak i rodzinny, bożonarodzeniowy obiad. Jestem podwójnie podekscytowana, bo w tym roku święta spędzamy w UKeju i cała kulinarna odpowiedzialność spoczywa na mojej głowie. 😀 Na samym początku, przed Wami receptura na deser, bez którego nie wyobrażam sobie Bożego Narodzenia. Będzie to piernik, ale nie taki zwyczajny tylko piernik gryczany z powidłami śliwkowymi.

Zaraz pojawią się pewnie pomruki niezadowolenia, bo dobrze, że jest ciasto, ale dlaczego bez cukru i dlaczego z mąki gryczanej? Kochani, gryka sprawdzi się tutaj idealnie, bo jej gorzkawy smak, którego tak panicznie się obawiacie, zostanie zatuszowany przez przyprawy, dodane do masy. A będzie ich całe mnóstwo, bo i cynamon, goździki, imbir, anyż, gałka muszkatołowa wydobędą prawdziwy zapach nadchodzących świąt. Co więcej, mąka gryczana nie zawiera glutenu, w porównaniu, np. do tortowej. Wiem, że odkąd Anna Lewandowska zawładnęła światem zdrowego odżywiania, niejedzenie glutenu stało się modne. Australijska lekarka, dr Sandra Cabot, pisze w swojej książce o funkcjonowaniu tarczycy, że wg statystyk, 1 na 113 osób nie toleruje glutenu. A jeżeli na co dzień zajadasz się pszennymi chlebami, kajzerkami czy owsianką, do tego Twoim nieodłącznym kompanem są wzdęcia, gazy, uczucie przelewania się w jelitach albo po prostu ból brzucha to może jesteś tym jednym pechowcem. Nietolerancja powoduje zaburzenie pracy układu odpornościowego, alergie i produkcję przeciwciał, a w efekcie choroby autoimmunologiczne (kiedy nasz organizm atakuje własne komórki, tkanki i narządy), np. Celiakię, Hashimoto, Gravesa-Basedowa.*
Powiało grozą! Chcecie przepis na zdrowe świąteczne słodkości? To zapraszam do lektury! 🙂

Piernik gryczany z powidłami śliwkowymi

Czego potrzebujemy (12 porcji)?
– 250 g mąki gryczanej
– 125 g masła
– 2 jajka
– 130 g miodu
– 20 g kakao
– 250 ml mleka kokosowego
– przyprawy: 1 łyżka mielonego cynamonu, 1 łyżeczka mielonego imbiru, 1/2 łyżeczki mielonych goździków, 1/2 łyżeczki mielonego anyżu, 1/2 łyżeczki mielonej gałki muszkatołowej
– 1 łyżeczka sody oczyszczonej
– 150 g powideł śliwkowych

Piernik gryczany z powidłami śliwkowymi

Jak przygotowujemy?
Piekarnik rozgrzewamy do 180 stopni (opcja grzania góra – dół).
W rondlu rozpuszczamy masło, po czym dodajemy miód, kakao i mieszankę przypraw (celowo doprawiam piernika własną mieszanką, bo ta gotowa, sklepowa saszetka ma na pierwszym miejscu w składzie cukier). Mieszamy dokładnie razem, żeby składniki się ładnie połączyły i zdejmujemy z ognia. Po minucie dolewamy do rondla roztrzepane jajka z mlekiem i sodą, znowu dokładnie mieszamy. Na samym końcu, stopniowo dosypujemy do całości mąkę, cały czas energicznie mieszając, aby uniknąć powstania grudek.
Formę do pieczenia (moją jest tortownica o średnicy 22,5 cm) wykładamy papierem do pieczenia i przelewamy naszą piernikową masę.
Pieczemy około 30 min, pod koniec sprawdzając suchość patyczkiem. Zostawiamy w uchylonym piekarniku przez kilka minut, żeby ciasto nie opadło.

piernik gryczany

piernik gryczany

Kiedy ciasto wystygnie, przekrawamy je wzdłuż na dwie połówki, smarujemy powidłami i składamy razem.
Jeden kawałek to jakieś 226 kcal, T: 10 g, W: 30 g, B: 3 g. Smacznego! 🙂

*Leczenie chorób tarczycy. Holistyczne metody poprawy pracy tarczycy, dr Sandra Cabot, Margaret Jasińska, Wyd Mada 2009.