Latem rządzą owoce! Po pierwszej fascynacji czereśniami i morelami, przyszła kolei na borówki.
Mnie bardziej smakuje odmiana amerykańska od leśnej (z której urodził się przepis na podwójnie borówkowe ciasto bezglutenowe). Kajtkowi rodzaj owoców nie robi większego wrażenia – uwielbia jedne i drugie. Te pierwsze często dostaje prosto z krzaka albo dziadkowej ręki. Drugie, zebrane w lesie, zdecydowanie myjemy przed jedzeniem.

Patent na mycie warzyw i owoców, które nie są ekologiczne czy organiczne ani nie pochodzą z wiadomego źródła, podejrzałam w książce The Paleo Way For New Mums, Babies & Toddlers. Autorzy wspominają o wprowadzeniu rytuału kąpieli w wodzie z octem jabłkowym. Wystarczy, że napuścimy cały zlew wody, do której wlejemy dobry chlust octu. Potem możemy wrzucić do środka zakupione warzywa i owoce, które trzymamy w kąpieli przez 5 minut. Po tym czasie możemy przepłukać je jeszcze raz zimną wodą. Taka kąpiel pomaga usunąć wosk, nadmiar pestycydów, i innych nawozów. Dzięki niej dostaniemy owoce i warzyw w zdrowszej wersji.*

Podwójnie borówkowe ciasto bezglutenowe

Czego potrzebujemy? (12 porcji)
– 200 g mąki kasztanowej
– 3 jajka
– 100 g ksylitolu
– 100 ml oleju kokosowego
– 160 g jogurtu kokosowego (u mnie PlantOn)
– 1 łyżeczka sody
– 1 łyżeczka octu jabłkowego
– 1/2 awokado
– 10 suszonych daktyli
– 300 g borówek (u mnie borówka amerykańska)

Podwójnie borówkowe ciasto bezglutenowe

Jak przygotowujemy?
Piekarnik rozgrzewamy do 180 stopni (opcja pieczenia góra-dół).
Olej kokosowy rozpuszczamy do płynnej postaci. Zostawiamy do przestygnięcia.
Jajka miksujemy z ksylitolem do uzyskania piany. Potem stopniowo wlewamy olej kokosowy oraz jogurt kokosowy, cały czas miksując.
Mąkę kasztanową przesiewamy przez sito (to bardzo ważny etap, jeżeli go pominiemy, ciasto może nie wyrosnąć), łączymy z sodą oczyszczoną i wsypujemy powoli do masy jajecznej. Wszystkie składniki łączymy w jednolitą całość za pomocą miksera. Na końcu wlewamy ocet jabłkowy oraz wsypujemy 2/3 porcji umytych borówek (200 g) i delikatnie mieszamy.
Formę (moja jest prostokątem o wymiarach 31×21 cm) smarujemy olejem kokosowym i wykładamy papierem do pieczenia. Wylewamy gotową masę i wkładamy do rozgrzanego piekarnika. Pieczemy około 40 min.

Kiedy ciasto przestygnie, przygotowujemy krem.
Suszone daktyle zalewamy wrzątkiem i odstawiamy na 15 min, potem blendujemy razem z awokado na gładką pastę. Rozsmarowujemy na wierzchu ciasta i ozdabiamy pozostałymi borówkami.

Podwójnie borówkowe ciasto bezglutenowe

Podwójnie borówkowe ciasto bezglutenowe

Gotowe ciasto przechowujemy w lodówce.
Jedna porcja ma jakieś 224 kcal, T: 12 g, W: 25 g i B: 3 g. Smacznego!

*C. Carr, H. Padarin, P. Evans, The Paleo Way For New Mums, Babies & Toddles, Middletown, USA, Jan 2019