Keto pizza zwykle kojarzy się z przygotowaniem spodu na bazie surowego kalafiora, tartej cukinii albo ciasta z mąki migdałowej i mozzarelli. Wszystkie te możliwości już przerabiałam, ale żadna z nich wyjątkowo nie przypadła mi do gustu. Smak kalafiora był mocno wyczuwalny i mdły, cukinia sprawiała, że spód pizzy był wyjątkowo wilgotny, a mozzarella niezgrabnie sklejała się w trudną do uformowania masę.

Dlatego postanowiłam wypróbować inną opcję. Zamiast przygotować pizzę z mięsnym dodatkiem, pozwoliłam, żeby mięso stało się bazą do zrobienia spodu. W tym przypadku było to mięso z kaczej nogi, na której najpierw ugotowałam rosół. Dzięki temu, nic się nie zmarnowało, a mnie wyszła genialna keto pizza na spodzie z kaczki.

Keto pizza na spodzie z kaczki

Czego potrzebujemy? (4 porcje)
– 1 kacze skrzydło/nogę (300 g mięsa razem ze skórą po obraniu z kości)
– 2 jajka
– 30 g mąki kokosowej
– 100 g przecieru pomidorowego/pikantnej pasty paprykowej Ajvar
– 120 g sera, np. koziego
– 60 g zielonych oliwek
– 5 łyżek oliwy z oliwek
– przyprawy: sól, suszone oregano, suszony rozmaryn.

Keto pizza na spodzie z kaczki

Jak przygotowujemy?
Dużym ułatwieniem jest ugotowanie rosołu, z którego potem wyciągniemy mięso i obierzemy z kości.
Jeżeli nie mamy w planach rosołu to możemy ugotować mięso w wodzie. Zalewamy zimną wodą, doprawiamy do smaku i gotujemy około 1 godzinę. Potem obieramy mięso za pomocą widelca i odstawiamy na bok, żeby przestygło. (Zużywamy mięso razem ze skórą).
Potem przekładamy do malaksera. Dodajemy jajka i mąkę kokosową. Doprawiamy do smaku solą i suszonym oregano, i całość mielimy.
Piekarnik nagrzewamy do 180 stopni (opcja pieczenia góra-dół).
Formę do pieczenia tarty (moja ma 27 cm średnicy) smarujemy łyżką oliwy i wykładamy zmieloną masę. Rozkładamy równomiernie i ugniatamy palcami. Wkładamy do piekarnika na 20 min.
Po tym czasie wyjmujemy i rozsmarowujemy na wierzchu przecier pomidorowy lub pastę paprykową typu Ajvar. Kładziemy starty ser i przekrojone na pół oliwki. Zapiekamy całość jeszcze 10 min.

keto pizza

Wyjmujemy i posypujemy po wierzchu suszonym rozmarynem. Polewamy do smaku łyżką oliwy (ilość oliwy możemy dopasować indywidualnie do swojego rozkładu makroskładników).
Jedna porcja ma jakieś 461 kcal, T: 34 g, W: 4,5 g i B: 29,7 g. Smacznego! 🙂

 

Zobacz również:

Pizza low carb na kasztanowym spodzie