Podobno w stanie błogosławionym zmieniają się smaki. Przyznam, że nie miałam ochoty na łączenie kiszonych ogórków z dżemem albo śledzi z bitą śmietaną. Natomiast już na samej końcówce (update – 37 tydzień trwa w najlepsze), zupełnie znienacka, zapałałam szczerą i prawdziwą miłością do bezy. Problem w tym, że beza najczęściej jest przeładowana cukrem, a jej słodki smak rekompensuje kwaśna śmietana i owoce, np. w przypadku Tortu Pavlova. Znalazła się i na to rada, stworzyłam zamiennik popularnego ciasta w wersji bez cukrowej. Tym sposobem, powstała Malinowa chmurka bezglutenowa, na którą przepis znajdziecie poniżej.

W recepturze użyłam ksylitolu, który jest zaliczany do grupy alkoholi cukrowych. Znajdziemy go we owocach i warzywach (włóknie), a najczęściej jest uzyskiwany z brzozy. Ksylitol uważa się za zdrowy zamiennik cukru, bo zapobiega przyklejaniu się bakterii do błon śluzowych. Jest też mniej kaloryczny (jedynie 240 kcal na 100 gram produktu), ale z drugiej strony, spożywany w nadmiarze może powodować biegunkę. Dlatego, zamienniki cukru, nawet te zdrowe warto stosować z umiarem i pozostawiać na weekendowe przyjemności albo specjalne okazje.*

Malinowa chmurka bezglutenowa

Czego potrzebujemy? (10 porcji)
– 150 g mąki kokosowej
– 15 g mąki ziemniaczanej
– 2 jajka
– 3 białka jajek
– 150 g ksylitolu/cukru brzozowego
– 5 ml octu jabłkowego z naturalnej fermentacji
– 350 g świeżych malin
– 15 g żelatyny
– szczypta soli
– woda

Malinowa chmurka bezglutenowa

Jak przygotowujemy?

Spód do ciasta
Zaczynamy od przygotowania spodu do ciasta. Przesiewamy na stolnicę mąkę kokosową, wbijamy 2 duże jajka oraz wsypujemy 30 g ksylitolu, zmielonego na cukier puder. Zagniatamy ciasto. Jeżeli składniki nie chcą się do siebie lepić to podlewamy całość 2 łyżkami gorącej wody.
Piekarnik rozgrzewamy do 180 stopni (opcja pieczenia góra-dół).
Formę do ciasta (moją jest tortownica o średnicy 22,5 cm) wykładamy papierem do pieczenia. Kolejno wykładamy wyrobiony spód na formę i dokładnie rozprowadzamy wilgotnymi rękami. Pieczemy około 20 min.

Beza*
Zmniejszamy temperaturę piekarnika do 150 stopni (opcja termoobieg).
Wyjmujemy 3 zimne jajka z lodówki i oddzielamy białka od żółtek. Białka ubijamy ze szczyptą soli na sztywną pianę. Kolejno dodajemy po łyżce ksylitolu zmielonego na cukier puder (łącznie 120 g), dalej miksując. Na samym końcu wsypujemy 15 g mąki ziemniaczanej i znowu miksujemy. Wlewamy 5 ml octu jabłkowego i mieszamy ubite białka łyżką. Gotową masę na bezę wykładamy na papier do pieczenia. Wcześniej odrysowujemy na papierze kształt i rozmiar naszej formy do ciasta.
Bezpośrednio przed włożeniem bezy do piekarnika skręcamy temperaturę do 120 stopni (opcja termoobieg). Pieczemy 2 godziny, a potem zostawiamy w uchylonym piekarniku do zupełnego przestygnięcia.

Mus malinowy
Maliny blendujemy na gładki mus, dolewamy 100 ml wody. Kolejno odlewamy 1/3 musu i podgrzewamy w rondelku. Do wrzącego musu, dosypujemy 15 g żelatyny i dokładnie mieszamy, żeby nie powstały grudki. Dalej łączymy mus z rondelka z pozostałym w naczyniu i wkładamy do lodówki na 2 godziny, żeby zaczął gęstnieć.

Kiedy już wszystkie elementy ciasta mamy gotowe, składamy całość. Na spód ciasta przekładamy tężejący mus malinowy, a na mus wykładamy upieczoną i przestudzoną bezę. Ciasto wkładamy do lodówki na min 3-4 godziny przed podaniem.

Malinowa chmurka bezglutenowa

Malinowa chmurka bezglutenowa

Porcja ze zdjęcia ma jakieś 120 kcal, T: 3,7 g, W: 20,7 g, B: 4,6 g. Smacznego! 🙂

*S. Masley, J. Bowden, Zdrowy Tłuszcz, Jak schudnąć i być zdrowym, jedząc więcej tłuszczu, Wyd. Bukowy Las Sp. z o.o., 2017
**Oryginalny przepis na bezę pochodzi ze strony: Ola La Lchf, Tort bezowy Pavlova, bez glutenu, cukru i laktozy,  http://olalalchf.pl/tort-bezowy-pavlova-bez-cukru-glutenu-laktozy-keto-lchf-paleo/